renklerin anlamları ve insanlar üzerindeki etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri Ve Anlamları

İnsanoğlu için renksiz bir dünya nasıl olurdu? Sizce bu soruya birçok yorum yapılabilir ama bütün yorumların insanın içini acıtır. Bu nedenle bu yazımızda renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini uzmanlarının ağzından sizlere aktarmaya çalışacağız.

Hiç düşündünüz mü renksiz bir dünya nasıl olurdu? Çoğunuz belki bu konuyu bugüne kadar hiç düşünmediler. Çünkü renkli bir hayatta yaşıyoruz ve renksiz sade bir hayatta olsaydık daha iyi anlardık renkli bir hayatın değerini. Karanlık bir odaya girdiğimizde belkide renkli ortamın ışıl ışıl, canlı ve parlak bir ortamın değerini işte o karanlık odada anlıyoruz.

Evimizin renginden, giyeceğimiz giysilerimizin rengine, alacağımız çiçeğin renginden, trafik ışıklarının rengine kadar baktığımızda bu bize aslında renksiz bir dünyanın olamayacağını gösterir. Böyle bir şey olsa da çok sıkıcı ve anlamsız olacağının bir kanıtıdır. Bizde bu nedenle bugünkü yazımızda renklerin sadece insan psikolojisi üzerindeki etkilerini değil pazarlamada ve farklı kültürlerde ne anlama geldiğini de sizlere yazmaya çalışacağız. İnsanoğlu kendi gözüyle yaklaşık 10 milyon civarında bir renk cümbüşünü ayırt edebiliyor. Uzmanlar tarafından ortaya konan bu iddia gerçekten de insanların hayatında renklerin önemini vurguluyor. Bizde şimdi sizlere bu renkler arasından en güzel ve en çok kullandığımız renklerin anlamlarını ve insan üzerindeki etkilerini sunacağız yazımızda.

Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin psikolojik etkileri konusunda aslında kesin olmayan birçok insan tarafından ortaya atılan insanların ruh hallerine  göre şekillenen bir çok anlam var bizde değişik insanların ve uzmanların ağzından derlediğimiz bu anlamları sizlere sunmaya çalışacağız bu yazımızda.

Siyah renk:  Siyah renk gerçekten de gücü, otorite sahibi olmayı ve kararlılığı temsil eder. Bu nedenle filmlerdeki kötü adamlar genellikle siyah renk takımlar giyerler aynı zamanda asaletinde sembolü sayılan siyah renk iş hayatının da vazgeçilmez renkleri arasında yer almıştır. Bunun yanında rahiplerin de dinini inanışa göre siyah renk giymesi tanrıya yalvarış ve teslim olma konusunda bir etkisinin olduğu düşünülür.

Beyaz renk: Beyaz renk çoğunuzun bildiği gibi saflığı, asaleti, ve en önemlisi temizliği temsil eder bu nedenle doktorlar, hemşireler, ve en önemlisi ise gelinler beyaz rengi tercih eder beyaz renk bembeyaz bir sayfa açmaktır hayatta yeni bir başlangıçtır.

Kırmızı renk:  Duygusal olarak belkide insanın kalp atışlarını hızlandıran kalp ritmini artıran en önemli renktir kırmızı, kırmızı renk farkındalık yaratır insanların bulunduğu bir ortamda kırmızı renk direk ilgi ve alakanın size çevrilmesine yardımcı olacaktır. O yüzdendir ki kırmızı gül gerçekten de çiftler arasında hala en anlamlı ve özel hediyedir.

Mavi renk: Aslında kırmızının tam tersi bir renktir. Havada ve denizde gördüğümüz belkide gün içinde en çok gördüğümüz renklerin başında gelir bu nedenle insanı dinlendirir ayrı bir huzur verir masmavi bir denize bakıp dalmak gibi.

Yeşil renk: Yeşil doğanın rengidir allahın insanlara bağışettiği en güzel ve en saf renklerden biridir aynı zamanda bolluğun ve bereketinde rengi olarak bilinir.

Sarı renk: İnsanı mutlu eden insana artı bir enerji veren renktir. Güneşin rengi olduğu için insanlar sarı rengi gördüğünde kendilerini daha iyi hissederler. Aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre şöyle bir sonuç çıkmış. “İnsanlar kapalı sarı odalar da çok daha kolay sinirleniyorlarmış.” Bunun yanında “bebeklerde sarı odalarda çok daha erken ağlıyorlarmış.”

Renklerin insanlar üzerindeki etkisini Glasgow adlı bir araştırmacı ele almıştır. Bu konuda bir çok deney yapmış ve mavi renk ışıkları yerleştirdiği bir mahallede suç oranın düştüğünü gözlemlemiştir. Bunun yanında renklerin pazarlamada gerçekten etkisinin çok daha fazla olduğu ortaya çıkıyor Kırmızı rengin albenisinin fazla olması gibi…

Pazarlamada Renklerin Etkisi

Renklerin pazarlamada etkisi

Renklerin Farklı Kültürlerdeki Anlamları

Ülkelere göre renklerin anlamları
Tartışmaya katılın