Umudumuzu Yitirirsek Nasıl Yaşardık Dedirten Kitap: Yaşamak – Yu Hua

Bazen okuma listenizde bir çok bekleyen kitap varken, bir anda kendinizi okurken bulduğunuz kitaplar vardır. Yaşamak kitabı da benim için aynen böyle oldu diyebilirim. Ne ara aldım ne ara okudum farketmedim bile. Üstelik bu kitap Çin edebiyatından okuduğum ilk kitap oldu. Anlatımı sade, sürükleyici ve etkileyici bir yaşam öyküsü okumak isteyenlerin mutlaka eline alması gereken bir kitap. Okuyanlara bir hayat öyküsü okumamışta bir hayat yaşamış hissiyatı veriyor. Eğer bir kitap tavsiyesi istiyorsanız kesinlikle okumanızı öneririm.

Yu Hua Kimdir?

Çinli yazar Yu Hua, 3 Nisan 1960 yılında Zhejiang’ta doğmuş. Diş hekimliği üzerine 5 yıl üniversite eğitimi almasına rağmen 23 yaşında yazar olmaya karar verdi. 1993 yılında kaleme aldığı “To live” yani “Yaşamak” kitabı, yazarın dört kitabından ikincisi. Kitap çıktığı gibi Çin’de yasaklanıyor. Çoğu Çinli yazar gibi Hua’da Çin Kültür Devrimi’nden etkilenenlerden. Eserlerinde sıkça devrimin etkilerini görmek mümkün.

Yaşamak kitabı 1993 yılında yayımlanıp yasaklanırken, 1994 yılında Çinli yönetmen Zhang Yimou tarafından sinemaya uyarlanıyor. Yaşamak filmi, 1994 Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nü kazanırken, filmin oyuncusu You Ge da en iyi aktör seçiliyor. Filmin bu başarısıyla birlikte Yaşamak kitabı da bir hayli ilgi kazanıyor. Bu ilgi rüzgarıyla “Yaşamak” İngilizce’ye çevriliyor. ABD’de ve Avrupa’da en çok okunan kitaplar arasına giriyor.

İtalya’da Premio Grinzane Cavour Ödülü’nü alan roman art arda birçok dile çevrildi ve yazarın Kanını Satan Adam romanıyla birlikte, doksanlı yılların en etkileyici romanları arasında gösterildi. Nobel ödüllü Mo Yan ile birlikte Modern Çin edebiyatının yaşayan en önemli yazarı kabul edilen ve ilk kez bir Çinlinin aldığı James Joyce Ödülü’nün de aralarında olduğu birçok saygın ödülüne layık görülen Yu Hua’nın eserleri, iki binli yıllarda yayımlanan Yağmurda GözyaşlarıKardeşler , Alacakaranlıktaki Çocuk: Saklı Çin’in Hikâyeleri romanları ve öykü kitapları ile birlikte şimdilik yirmiden fazla dile çevrilmiştir.

Yu Hua – Yaşamak Kitabı Konusu

Eser, köy köy gezerek halktan hikayeler toplayan bir gezginin, kırsal bir kasabada öküzüyle tarla sürme derdinde olan yaşlı Fugui ile karşılaşmasıyla başlıyor. Bu ikili bir ağacın altında oturup biraz konuştuktan sonra Fugui başlıyor hayatını anlatmaya. Kahramanımız Fugui, çok zengin bir ailede doğar ama bu zenginliği koruyacak kadar sorumluluk sahibi değildir. Tüm zamanını kumar masasında ve genelevlerde geçiren Fugui günün birinde tüm malını masada bırakır ve evine fakir bir adam olarak döner. İşte tüm hikaye ve sefalet bundan sonra başlar. O günden sonra Fugui akıllanır aslında ama dönemin siyasi şartları, talihsizlikler bir türlü yeniden dirilmesine müsaade etmez. Fakir hayatlarında küçük mutluluklar da yaşanır elbet ama o, kendini suçlu hissetmekten; annesine, eşine ve çocuklarına yaşatmak zorunda kaldığı hayattan dolayı üzülmekten hiçbir zaman vazgeçmez. Yaşadıkları talihsizlikleri ve kayıpları okudukça yok artık bu kadar da olmasın diyor insan bir çok yerde. O kadar üzücü şeyler yaşanıyor ki…

Yu Hua – Yaşamak Kitabı Çin’de Neden Yasaklandı?

Yaşamak kitabı, Çin’de 1966-1976 yılları arasında süren Kültür Devrimi’nin getirdiği toplumsal değişimleri konu ediniyor. Haliyle eserde eleştirel yazılarda var. İş içine siyaset, düzene karşı çıkmak, halkı ayaklandırmaya yönelik düşünceler vs. olduğu savunularak kitap yasaklanıyor.

Yu Hua – Yaşamak Kitabı Alıntıları

  • Her gün yorgunluktan ölene kadar çalışınca, başka şeyler için endişe edecek vaktiniz kalmıyor.
  • İnsan ne kadar şanslı olursa olsun, ölmek istiyorsa hiçbir şey onu yaşatamaz.
  • İnsanların unutmaması gereken dört kural vardır: Yanlış söz söyleme, yanlış yatakta uyuma, yanlış eşikten girme, elini yanlış cebe atma.
  • Tüm insanlar aynıdır: Kendileri bir başkasının cebinden alırken yüzleri aydınlanır, gülümserler, ama kaybetme sırası onlara geldiğinde yastaymış gibi ağlarlar.
  • Geceleri yatağa uzanır ama uyuyamazdım. Nefret edecek bir sürü şey gelirdi aklıma, ama sonunda yine kendimden nefret ederdim.
Tartışmaya katılın

yorum
  • çin edebiyatından okuduğum ilk kitaptı inanılmaz beğendim. Yu Hua – Yaşamak Kitabı sonrası yazarın bir diğer eseri olan kanını satan adam kitabını da alıp okumayı düşünüyorum. Biraz araştırdım o kitabında yorumları çok olumlu.