Hollanda Vize Başvuru Adımları

Kültürel ve turistik ziyaretlerin yanı sıra ticari amaçlar ile de sıklıkla seyahat edilen Hollanda’ya giriş yapabilmek adına T.C. vatandaşlarının hollanda vizesi alması gerekir. Seyahat süresine bakılarak uzun ya da kısa zamanlı alınabilen vizeler adına konsolosluklar tarafından farklı belgeler talep edilmektedir. Çoğu vatandaş için zorlayıcı bir süreç olan vize sürecinde ret alınmaması adına dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır.

Hollanda Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

2018 yılı itibarı ile Hollanda vize başvuru formu internet üzerinden doldurulmaktadır. Hollanda vizesi başvuru formu İngilizce, Türkçe veya Flemenkçe dil alternatifleri ile tamamlanmaktadır. 2020 itibarı ile ülke ziyaretlerinden en fazla 6 ay öncesi C Tipi Shengen vize başvurusunda bulunulabilir.

Eylül 2014 tarihi itibariyle de Schengen üye ülkelerine giriş adına daha önceden parmak izi veren kişilerin şahsen başvuruda bulunmasına gerek duyulmaz. Geçerli pasaportu olan kişiler için vekalet verdiği 3. bir kişinin başvuru işlemini gerçekleştirmesi mümkündür.

Pasaport ve kimlik adına verilen parmak izleri hollanda vizesi için istenen parmak izlerinden daha farklıdır. Bundan dolayı, Schengen vizesi adına daha önce parmak izi vermemiş olan kişiler başvuruyu şahsen yapmak durumundadır. Ayrıca Hollanda konsolosluğu yetkilileri gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibi kişilerden randevu talep edebilir.

Hollanda Vize Ücreti Ne Kadar?

Hollanda vize başvuru sürecinde ödemek ile yükümlü olduğunuz farklı giderler bulunmaktadır. Bunların başında hollanda vizesi harç ücretleri ve danışmanlık ücretleri gelmektedir. Bunun yanı sıra ise bilgisayar çıktısı ve fotokopiler, varsa danışma merkezine göndereceğiniz kargolar, biyometrik fotoğraf gibi işlemlere de bütçe ayırmak gerekmektedir. Şubat 2020 tarihi itibariyle Hollanda vizesi adına geçerli olan ücretler şu şekilde sıralanabilir:

Vize Harç Ücreti yetişkinler için 80 Euro

6-12 Yaş Arası kişiler için Vize İşlem Ücreti ise 40 Euro olmaktadır.

Randevu Nasıl Alınır?

Hollanda vizesi randevularını çalıştığınız danışmanlık merkezleri ve yahut turizm acenteleri aracılığı ile almak mümkündür. Seyahatten 15 gün önce konsolosluğun belirlemiş olduğu gün ve saate alınacak randevuya kişinin şahsen katılmasına gerek duyulmaz.

Schengen vizesi adına 5 yıl geçerli parmak izi olan kişiler danışmanlık merkezlerine vekalet verebilir ve randevuya gitmeden de Hollanda ülkesi vizesi alabilmektedir.

Tartışmaya katılın