QNB Finansbank Bireysel Saha Satış Temsilcisi Mülakatı Nasıl Oluyor?

QNB Finansbank’ın Bireysel Saha Satış Temsilcisi pozisyonu için alım yapacağını gördüğümde kafamda çok farklı düşünceler oluşmuştu. Büyük bir heyecanla bu pozisyon için başvurmuş hatta tüm safhaları geçip, deneme için çağırmışlardı. Tabi ilk başvururken acaba mülakatı nasıl oluyor?, herhangi bir sınava girecek miyim? online mı olacak yoksa yüz yüze mi? diye çeşitli sorularda birikiyor. Hepsinden bahsedeceğim. Bu işe başvuracak ya da başvurmuş kişiler şunu bilsinler ki doğru yerdesiniz. Çünkü ben tüm adayları geçerek işe kabul edilmiştim. Tabi soruyorsunuz neden kabul etmedin diye! Bu pozisyon hakkında biraz araştırma yaparak yorumları okudum. Bir kaç banka çalışanı ile görüştüm. Mantıklı bulmadığım bazı gerekçeler nedeniyle bu işi kabul etmedim.

Öncelikle kısaca aşamalardan bahsedip daha sonra bu aşamaları detaylandıracağım. Arkadaşlar QNB Finansbank Bireysel Saha Satış Temsilcisi mülakatında herhangi bir sınava falan girmiyorsunuz. İlk olarak size mülakatın yapılacağı yeri söylüyorlar ilk aşama orda gerçekleşiyor. Grup halinde bir mülakat gerçekleştirerek, bireysel olarak konuşma ve soru şeklinde geçiyor. Bu aşama sonunda bir hafta içinde olumlu veya olumsuz dönüş olacak deniliyor. Ancak eğer olumlu ise kafalarındaki ilk isimden başlayarak bir gün sonra dahi haber vererek, sonraki görüşme olan online görüntülü mülakatın tarihini haber veriyorlar. Eğer bu da olumlu ise yine çok kısa bir süre içerisinde sizi denemek üzere bir kaç gün işe başlatıyorlar. Ben bu aşamada vazgeçtiğimi belirttiğim için bu aşamadan sonrası hakkında deneyimim yok ama %99 olumlu sonuçlanıyor diye düşünüyorum.

Bireysel Saha Satış Temsilcisi Nedir, Ne İş Yapar?

Bireysel Saha Satış Temsilcileri, belli bir eğitim aldıktan sonra ellerinde çanta sokak sokak gezerek kredi kartı, pos cihazı vb. ürünler satan kişilerdir. Bu pozisyona lise mezunu kişilerde başvurabilir. Banka ve banka şubeleri ile çokta bağlantıları yoktur. Bildiğim kadarıyla yükselme şansları çok düşüktür. Sadece bulundukları şehirde değil, diğer çevre il, ilçe ve kasabaları da gezerler. Günlük gerçekleştirmeleri gereken satış miktarları vardır. Yine benim bildiğim günlük en az 10 kredi kartı satışı. Ve aylıkta gerçekleştirmiş olmaları gereken satış miktarları vardır. Yani bu işe girmeyi düşünüyorsanız, bol bol yürümeyi ve boyutunu bilemediğim mobbinge hazır olmalısınız. Çünkü nasıl sizin limitiniz varsa sizden sorumlu kişinin de tutturması gereken belli bir satış limiti var.

Bu işin en keyifli kısmı hafta sonu tatil olmasıdır.. Ve saat 17:00’den sonra sistemin kapandığı için mesainizin bitmesidir. Ancak evinizden 2 saat uzaklıkta bir yere gittiniz 17:00’da mesai bitti eve dönene kadar ki süre de sizden gidiyor. Banka yaklaşık 4 veya 5 kişiden oluşan bu gruba bir araba veriyor. Sizde o gün nereye gidecekseniz beraber gidip satış yapmak için dağılıyorsunuz.

QNB Finansbank Bireysel Saha Satış Temsilcisi Maaşları

Her işte olduğu gibi bu işte de ilk akla gelen Bireysel Saha Satış Temsilcileri ne kadar para kazanıyor oluyor. Bireysel satış temsilcileri öncelikle her gün yemek parası alıyor. Bireysel Saha Satış Temsilcisi maaşı 4.250 TL olan asgari ücret ve ya biraz daha üsttü olabiliyor. Ve buna ek olarak yaptıkları satışa göre prim alıyorlar. Bu primlere göre aylık 10 bin yaklaşık kazancı olan satış temsilcileri olduğunu belirtmek isterim.

QNB Finansbank bireysel saha satış temsilcisi maaşı: Asgari Ücret + Prim + Yemek diyebiliriz. Hafta sonu tatil ve her gün saat 17:00’da mesaileri biter.

QNB Finansbank Bireysel Saha Satış Temsilcisi Mülakatı

Bu pozisyon için başvurunuzu yaptıktan sonra size mail ya da telefon aracılığı ile mülakatın yapılacağı yeri ve saati bildiriyorlar. Öncesinde veya sonrasında herhangi bir sınava girmiyorsunuz. Bu ilk görüşme 5’li 6’lı gruplar halinde oluyor. Ama bu sizi korkutmasın öyle çok utanılacak, sıkılacak bir durum olmuyor.

İş görüşmelerinde grup mülakatı

QNB Finansbank Bireysel Saha Satış Temsilcisi Mülakatı Soruları

Gruplar halinde bir odada bulunan adaylara çeşitli soruların sorulduğu grup mülakatıdır. İlk olarak herkese bireysel olarak kendinden bahseder misin, neler yaparsın gibi sorular soruluyor. Eğer bu işi istiyorsanız burada ilk pozitif etkiyi oluşturabileceğiniz ipucunu veriyorum. Bu işte ne yapacaksınız; ilk olarak her gün binlerce adım yürüyeceksiniz. İşte ben bu kısımda hobilerimden falan bahsederken kamp hayatını, doğa yürüyüşlerini ne kadar sevdiğimden bahsettim. Hobi olarak planlarım arasında 540 kilometre olan Likya Yolunu yürümeyi planladığımı belirttim. Bu arada bu yürüyüşte 40/45 gün sürüyor 🙂 Daha hobilerim kısmında bu bilgiyi vererek, herkese sorduğu “İşte her gün yağmur çamur sıcak demeden çok yürüyeceksin yapabilir misin?” sorusunu da daha inandırıcı bir şekilde cevaplamış oldum.

Mülakatın ilk aşamasında size sürekli sürekli yürüyeceksiniz, işte bölge bölge şehir şehir gezeceksiniz diye işin zorluklarını açıkça belirtiyorlar. Belirtiyorlar ki vazgeçecekseniz baştan vazgeçin diye. Daha sonra sizin ikna kabiliyetinizi, pazarlama becerilerinizi öngörme amaçlı sorular soruyorlar. Bize sorulan soru şuydu:

Günümüzde herkesin hemen hemen 4-5 kredi kartı var. Bu kredi kartlarının da sizin satacağınız kredi kartının da avantajları aynı. İnsanlar neden ikna olup sizden de bu kartı alsın. Nasıl ikna edersiniz?

Bu soruyu cevaplarken, işte bizim kartımız daha avantajlı yıllık aidatı yok, şu puanı var gibi cevapları kabul etmiyor. Burada duymak istediği; insanların her bankadan kartı olabilir ama bir sorun olduğunda danışabilecekleri, sorunlarını çözebileceğini inandıkları birini arıyorlar. Yani önce müşteri bana güvenmeli. Çünkü insanlarımız banka, bankacı, kredi kartı gibi cümleler duyduğunda hep olumsuz algılıyorlar. Sanki kandırılıyormuş ve her an kapılarına icra memuru gelecekmiş gibi düşünüyorlar. Bu algıyı yıkmak lazım. Sonuçta biz insanlara para yerine geçebilecek ihtiyaç duyduklarında kullanabilecekleri bir fırsat sunuyoruz.

Bir esnaf çocuğu olarak bekledikleri bu cevaba hemen hemen aynı cevabı vererek, özellikle esnafların düşüncelerini dile getirerek mülakatı yapan kişiyi bir hayli gülümsetmiştim. Zaten o anda anlamıştım olumlu olduğunu.

Saha satış temsilcisi işe alım mülakatının bu bölümünü bitirdikten sonra hatırladığım kadarıyla 1 gün sonra bana dönüş yaptılar. Online Görüntülü Mülakat olacağını söyleyerek, tarih ve saati bildirdiler. Bu da aradıklarından 2 gün sonrasıydı. Siz hariç 3 veya 4 kişinin olduğu görüntülü konuşma şeklindeki mülakatta kendi adıma çok güzel geçmişti. Bu uzaktan yapılan görüşmede de şunları sordular;

Biraz kendinizden bahseder misiniz? Sizi bu işe neden alalım? Olumlu ve olumsuz yönlerinizden bahseder misiniz? Önceki işinizden neden ayrıldınız? Daha önce çözmüş olduğunuz bir kriz durumunu anlatır mısınız? Neden bu pozisyonun size uygun olduğunu düşünüyorsunuz?

Mülakatın bu son kısmında bu sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Neden bu pozisyonun size uygun olduğunu düşünüyorsunuz sorusuna verdiğim cevabı hatırlıyorum. Ancak diğerlerine ne cevap verdim unuttum. Bu soruya; bu pozisyonun bu işin mutfağı olduğunu belirttim. Bu şekilde başlayarak daha iyi bir banka personeli olacağıma inandığımı söyledim. Başarı elde etmek için zorluklarla başa çıkmak gerektiğini söyledim.

Banka Saha Satış Temsilcisi Yorumları

QNB Finansbank Saha Satış temsilcisi mülakatına girenlerden biri olarak, geç olsa da yorumları okumak aklıma geldi. Bu pozisyonda çalışanların %99 memnun değil. Çok yorulduklarından ve çok baskı gördüklerinden ötürü aşırı şikayetçiler. Ve onların en çok problem ettikleri ise yükselme şansının neredeyse yok olduğunu belirtmeleri. Özellikle o kadar okuyup 4 yıllık üniversite mezunu olup bu işe yapmak biraz da koyuyor olmalı. Çünkü bu işe Lise Mezunları da giriyor. Sözleşme yaptıkları için ben çıkıyorum da diyemiyorsunuz.

Tartışmaya katılın