FM 2022 Taktik: Kazanırken Keyif Veren 4-3-3 Hücum Taktiği

Football Manager 2022 oynayanlar için muhteşem bir hücum taktiğiyle geliyorum. Yıllardır o kadar FM oynarım ilk kez bir taktiği bu kadar çok kullandım diyebilirim. Genelde her iki sezonda yeni bir taktik denerim. Ancak biraz Pep Guardiola’nın M.City’sinde görmeye alışık olduğumuz pas oyununu biraz da Kloop hocamın Liverpool’u gibi gegenpressingi içinde barındıran bu taktiği aşırı sevdim. Bu taktikte rakip kim olursa olsun amacımız oyunu çirkinleştirmeden kendi futbolumuzu oynamak. Topa sahip olarak sürekli hücum deneyeceğiz. Tabi topu kaybettiğimiz yerde de hemen presi başlatarak topu geri kazanmayı hedefliyoruz. Şimdi gelelim taktiğin detaylarına.

FM 2022 En İyi 4-3-3 Hücum Taktiği

FM 2022 hücum taktiği

Taktiğimizin genel görünümü ve sahaya dizilişimiz bu şekilde. Görseldeki taktiğin ekran görüntüsünü alırken oyunda 2025-2026 sezonuna yeni başlamıştım. Yaklaşık 4 sezondur da bu taktiği kullanıyorum. Tabi farklı takımlarda da deneyip olumlu sonuç aldığım için sizlerle paylaşıyorum. Taktiğin nasıl işlediğini, hangi oyunculara hangi talimatları verdiğimizi detaylı olarak anlatmadan önce geçiş oyununda ve top rakipteyken neleri seçmeniz gerekiyor onunda görseli paylaşayım.

Football Manager 2022 oynayanlar için paylaştığımız bu taktiği sezon içinde 2 maç deneyip sonuç alamazsanız bu taktikle alakalı değildir. Çünkü taktiklerin olumlu dönüt verebilmesi için uygun oyuncu seçimi ve oyuncuların taktiğe uyum sağlaması gerekir. Tabi takım içi moraller de önemlidir.

FM 2022 Hücum 4-3-3 Taktiğimiz Nasıl İşliyor?

Pozitif futbol oyun anlayışını tercih ettiğimiz bu taktikte takımımızın aşırı kısa pasla birazda yüksek tempo yapmasını istiyoruz. Amacımız rakibi topun peşinde koşturarak hem yormak hem de gol fırsatı yakalamak için alan bulmak. Bu nedenle oyuncularımızın pas özelliklerinin iyi olması gerekiyor. Defanstan kısa pasla çıktığımız için Pasör Stoperler kullanıyoruz. Beklerimiz destek rolünde amacımız kanat oyuncularımızın biraz daha arkasını toplayarak gerektiğinde bindirmeleri.

Taktiğin aslında en kilit oyuncuları orta sahada yer alan 3 merkez oyuncusu. Bu oyuncuların “Pas – Vizyon – Top Kapma – Top Kontrolü” gibi özellikleri çok önemli. Bu 3’lünün ortasında Defansif Oyuncu Kurucu savunma rolünde oynayan oyuncumuz takım hücuma çıktığında 2 stoperin önünde pozisyon alır. Dönen topları alarak atak tazeleme ve olası rakip kontra atağını ilk karşılayan oyuncudur. Merkezdeki diğer 2 oyuncu da Merkez Orta Saha hücum rolünde oynar böylelikle her fırsatta hücuma çıkarak half-space bölgesini doldururlar. Böylelikle rakip sahasında rahatça çoğalabiliyoruz. Takımımız hücum yaparken neredeyse 7’li bir hat oluşturduğumuzu görselde de göreceksiniz.

FM 2022 taktik hücum dizilişi

Yukarıdaki görsel maç sonu takımın maç içinde nasıl konumlandığını gösteriyor. Yukarıda da belirttiğim gibi 3 hücum oyuncusuna ek olarak 2 merkez orta saha ve 2 bekin de hücuma çıkmasıyla 7 kişilik bir hücum hattı oluşturuyoruz. Bu kalabalık hat hücumda olduğu kadar karşı pres kullandığımız için topu hemen kazanmamızı da kolaylaştırıyor. Eğer rakip iyi bir kontra yapan takımsa burada devreye DOK pozisyonundaki oyuncumuz giriyor. Görseldeki 23 numaralı oyuncudan bahsediyorum. Böylelikle rakibin kontrasına karşılık önlem almış oluyoruz.

Daha fazla gol atmak istiyorsanız kanat oyuncularınızın bitiricilikleri de yüksek olmalı. Ayrıca kanat oyuncularımıza sağ ve sol bek pozisyonlarını market et talimatı veriyoruz. Dikkat çekmek istiyorum oyuncu markajı değil mevki markajı veriyoruz. Eğer rakip kanat bekle oynarsa bu marke yerini kanat bek olarak seçmelisiniz. Ek olarak daha sıkı markaj yap ve daha fazla pres diyerek rakibin defanstan çıkmasını engellemeye çalışıyoruz.

Önemli not: Bu taktiği kullanacak arkadaşlar tek tek oyunculara verdiğim talimatları belirtmiyorum. Sizde taktiği görsellere bakarak değil de indirerek kullanırsanız tam anlamıyla kullanmış olursunuz.

Kurulum: Dosyayı indirin ve indirdiğiniz dosyayı C://User/Kullanıcı Adı/Documents/Sport Interactive/Football Manager 2022/tactic klasörünün içine atın ve oyuna girin.
Taktiklerden, Taktik yükle kısmından indirdiğiniz dosyayı seçin.

FM 2022 Bol Gollü Hücum 4-3-3 Taktiği İndir

Taktiğimizi nereye atarak kullanacağınızı öğrendiyseniz aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İndirme de veya başka bir konuda soru ve görüşleriniz için yorum yazabilirsiniz.

Taktiği İndir

Tartışmaya katılın