Boraboy Gölü Tabiat Parkı: Kamp – Bungalov Evler – Çadır – Karavan

Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerinde yer alan Amasya’da kamp ve piknik yapmak isteyenler için muhteşem önerimiz: Boraboy Gölü Tabiat Parkı. Bir çok yerde adı Borabay Gölü olarak yazılsada doğrusu Boraboy Gölü’dür. Zaten bölge halkıda Boraboy olarak dile getirir. Boraboy Gölü Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı bir belde de bulunmaktadır. İster günübirlik gelip piknik yapabilir, Bungalov evlerde kalabilirsiniz. İsterseniz de çadırınızı veya karavanınızı alarak burada kamp yapabilirsiniz. Muhteşem doğası, bol yeşilin insana sunduğu temiz hava ve gölün verdiği huzur gerçekten insanı buraya çekiyor. Üstelik mevsim kış olsa dahi. Neden böyle dedim çünkü Boraboy Gölünde kış kampı yapmış birisi olarak anlatıyorum bu güzel kamp ve mesire alanını. Gelin şimdi daha detaylıca bakalım neler varmış.

Boraboy Gölü Hakkında Bilgi

Boraboy Gölü yıllarca okulca yapılan pikniklere ev sahipliği yaptıktan sonra havasıyla, yeşiliyle, gölüyle geleni kendine hayran bırakmıştır. İlginin sürekli artmasıyla birlikte bu bölgeye yatırım yapılarak çeşitli düzenlemeler ve bungalov evler yapılmıştır. Böylece sadece Tokat, Samsun, Amasya gibi yakın yerlerden değil tüm Türkiye’den misafirler gelmeye başlamıştır. Boraboy Gölü nasıl oluşmuştur konusuna gelirsek; heyelan sonucu küçük bir akarsuyun dökülen yıkıntılarla bent yapması sonucu oluşan doğal bir göldür. Bu göl 25 metre genişlik, 80 metre derinliğe sahipken burada rakım 1050 metredir.  Bu bölgede bulunan ağaç türleri; kayın, sarıçam, sedir ve  kestanedir. Bölgenin muhteşem yeşilliğinin detayında bu ağaç türleri vardır. Doğal set gölü olan Borabay Gölü Bakanlar Kurulunca “Tabiat Park” olarak ilan edilmiş olup, yine Bakanlar Kurulu kararı ile Turizm Merkezi olarak belirlenmiştir.

Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı

Boraboy Gölü Kamp Alanı içerisinde piknik alanı, çadır kamp alanı ve yürüyüş parkurları bulunuyor. Ayrıca gölde balık tutmak için uygun noktalar bulunuyor. Oltanız ile gölde bulunan alabalık, yayın, sazan, kızılkanat gibi balık türlerini tutabilirsiniz. Ancak yılın bazı aylarında av yasağı oluyor. Bu nedenle av için orada bulunan görevlilerden bilgi almanızı öneririz. Ayrıca gölün etrafı çok güzel bir şekilde düzenlenerek çadır kuracaklar için çadır alanı belirlenmiştir. Bu alan dışında farklı yerlere çadır kurmak yasaktır. Gölün etrafında piknik yapmak isteyenler için yeterli sayıda masa ve oturma alanı bulunmaktadır.

Boraboy Gölü Nerededir?

Boraboy Gölü Tabiat Parkı günümüzde bir çok kişi tarafından bilinse de tam olarak nerede olduğu bilinmemektedir. Boraboy Gölü, Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Boraboy köyündedir. Bu köy Amasya ve Taşova arasında yer almaktadır. Amasya’nın nerede olduğu kafanızda canlanmadıysa komşu şehirleri Samsun, Tokat ve Çorum’dur.

Boraboy Gölü’nin yerini tam olarak şöyle tarif edebiliriz. Doğusunda Taşova, Batısında Suluova-Merzifon, Kuzeyinde Samsun, Kuzeybatısında Ladik, Güneyinde Turhal, Güneydoğusunda Tokat- Erbaa bulunmaktadır.

Enlem: 40.8122, Boylam: 36.1827

Borabay Gölünün fotoğrafları

Bazı İl ve İlçelerin Boraboy Gölüne Uzaklıkları

taşova boraboy gölü

Amasya Boraboy Gölü arası 62 km
Taşova Boraboy Gölü arası 21 km
Merzifon Boraboy Gölü arası 91 km
Suluova Boraboy gölü arası 64 km
Samsun Boraboy Gölü arası 86 km
Ladik Boraboy Gölü arası 30 km
Havza Boraboy Gölü arası 57 km
Tokat Boraboy Gölü arası 125 km
Turhal Boraboy Gölü arası 131 km
Niksar Boraboy Gölü arası 83 km
Erbaa Boraboy Gölü arası 46 km
İstanbul Boraboy Gölü arası 723 km
Ankara Boraboy Gölü arası 395 km
İzmir Boraboy Gölü arası 986 km

Boraboy Gölü Tabiat Parkında Neler Yapılır?

Boraboy Trekking

Doğayı seven, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler için sessiz sakin doğası ve huzur veren ortamıyla Boraboy Gölü doğru adrestir. Trekking olarak dile getirilen yürüyüş severler için göl kenarı ve orman için doğa yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Balık tutabileceğiniz bir ortam vaadeden Boraboy Gölünde bir bakmışsınız oltanıza alabalık, yayın, sazan, kızılkanat gibi balıklar takılmış. Göle daha da yakın olmak isteyenler içinde Yunus Kayık Turları bulunmaktadır. Eğer plansız bir şekilde yol üzerinden geçerken buraya herhangi bir hazırlık yapmadan gelmişseniz yine Göl kenarındaki Boraboy Gölü Restaurantında göl manzaralı bir yemek yiyebilirsiniz.

Doğayla uyumlu bir şekilde inşa edilen ahşap yapısıyla ilgi çeken Bungalov Evlerde de konaklayabilirsiniz. Yine kampçılar için çadır kurabilecekleri alanlar bulunurken, karavanla konaklamak isteyenler içinde uygun yerler bulunmaktadır. Bisiklet sürmeyi sevenler eğer yanlarında bisiklet getirirlerse bisikletle güzel bir doğa turuna çıkabilirler. Amatör veya profesyonel Fotoğrafçılıkla uğraşanlar bu bölgede bulunan binlerce canlı türünün ve endemik bitkinin fotoğraflarını çekebilirler. Ama Boraboy Gölünde yüzmenin hayalini kuranlar varsa ne yazık ki gölde yüzmek yasaktır.

Borabay Gölü Giriş Ücreti Ne Kadar?

Amasya’ya bağlı Borabay Gölü Tabiat Parkı’na giriş ücretlidir. Aşağıda vereceğimiz Boraboy Gölü ile belirlenen fiyatlar 2021 Şubat ayı itibariyle günceldir.

 • Şahıs 4.5 TL
 • İndirimli Şahıs 2.5 TL
 • Bisiklet 4.5 TL
 • Motosiklet 9 TL
 • Otomobil, kamyonet 13 TL
 • Minibüs 40 TL
 • Midibüs 72 TL
 • Otobüs 121 TL
 • Çadır yeri (günlük) 46 TL
 • Karavan yeri (günlük) 61 TL
 • Kır Evi – 3 yataklı (günlük) 230 TL
 • Kır Evi – 4 yataklı (günlük) 270 TL
Boraboy Kamp Çadır

Boraboy Gölü Çadır Alanı Kiralama Ücreti 2021

Boraboy Gölünde çadır kurarak geceyi burada geçirmek isteyenlere ne yazık ki haberler kötü. Giriş ücreti verdiğiniz gibi bir de ayrıca çadır konaklama ücreti ödemek zorundasınız. Boraboy Gölü çadır kurma ücreti 2021 Şubat ayı itibariyle 46 TL‘dir. Bir geceden daha fazla kalacaklar için herhangi bir indirim yaparlar mı bilmiyorum. Ancak çok fazla kurumsal bir yönetim görmediğimi ve pazarlık yapabileceğinizi belirtmek isterim.

Boraboy Gölü Karavan Konaklama Ücreti 2021

Doğal ortamı, olanakları her ne kadar cazip olsa da Karavanla gelip kalmak isteyenler için pekte mantıklı bir yer olmadığını düşünüyorum. Çünkü gözlemlediğim kadarıyla direkt olarak Karavan Park alanı bulunmamakta. Yani Karavanınıza elektrik alabileceğiniz ya da duş için bir hizmet bulunmamakta. Şubat 2021’de gittiğimde tuvaletlerde kapalıydı. Boraboy Gölünde Karavan Konaklama Ücreti 2021 yılı itibariyle 61 TL‘dir.

Boraboy Gölü Bungalov Evleri Fiyatları

Göl kenarına inşa edilen ahşap yapısıyla ortamı bozmayan Bungalov Evlerde konaklayabilirsiniz. Kış aylarında rahatlıkla yer bulabilirsiniz. Ancak daha sıcak havalarda konaklamak isteyenler Bungalov evler için kesinlikle rezervasyon yaptırmalı. Aksi takdir de kolay kolay yer bulabileceklerini düşünmüyorum. Bungalov evlerin bir kısmı hemen gölün kenarında bulunurken bir kısmı da ormanın içinde bulunuyor. Bungalov evler 2 ayrı kalite de yer alıyor. Bu evler eski tip ve yeni tip olarak ayrılmış.

Yeni Tip Bungalov Evler (Kır Evleri):

Yeni ahşap bungalov evler 2+1, yaklaşık 60 metrekare. 1 adet ebeveyn odası, 1 adet çocuk odası, 1 ad. banyo-tuvalet ve mutfak salonundan ibaret. Çift kişilik 1 yatak, tek kişilik 2 yatak, 2 adet çekyat, masa-sandalyeler bulunmakta. Mutfak ile salon bir tutulmuş. Mutfakta elektrikli ocak, su ısıtıcısı, mutfak eşyaları (yemek takımı), buzdolabı ve mutfak dolabı bulunmakta. Banyoda elektrikli şofben bulunuyor. Ayrıca salonda klima mevcut. Her odada ayrı ayrı elbise dolapları bulunmaktadır. Televizyon mevcut.

Eski Tip Ahşap Evler:

Eski bungalov evler 30-35 m2 alanlı, küçük bir mutfak, banyo-tuvalet ve tek bir odadan oluşuyor. Küçük bir de balkonu var. Mutfak içerisinde tüplü ocak, mini buzdolabı, mutfak dolabı bulunuyor. Banyoda elektrikli sıcak su şofbeni bulunuyor. Tek odalı bu bungalov evler içerisinde, 1 adet çift kişilik yatak, 2 adet tek kişilik yatak, masa, sandalye, komodin, televizyon ve elbise dolabı bulunuyor.

Borabay Gölü Bungalov Evleri Fotoğrafları

Borabay Gölü Bungalov Evlerin İçinin Fotoğrafları

Borabay Gölü Tabiat Parkı’nda Sıkça Sorulan Sorular

 • Piknik alanında su var mı?
  Evet. İçilebilir çeşme su hizmeti bulunmaktadır.
 • Market/büfe var mı?
  Evet. Büfe bulunmaktadır. Temel ihtiyaç malzemelerinizi alabilirsiniz.
 • Tuvalet var mı?
  Evet. Tuvalet bulunmaktadır.
 • İbadethane var mı?
  Evet mescit bulunmaktadır.
 • Restorant var mı?
  Evet. Restaurant bulunmaktadır. Çeşitli yemekler tadabilirsiniz.
 • Telefon / internet çekiyor mu?
  Tabiat parkı yerleşim yerlerinden uzak olduğu için telefon bazı bölgelerde ama genellikle çekmektedir.
 • Yabani hayvan var mı?
  Tabiat parkı etrafı güvenli şekilde dizayn edilmiştir ancak çok az da olsa yabani hayvan riski bulunmaktadır.
 • Alkol/İçki içmek yasak mı?
  Hayır değil. Boraboy gölünde rahatlıkla biranızı, rakınızı içebilirsiniz.
Tartışmaya katılın