2020 yeni yabancı kuralı

TFF Dışında Kimsenin İstemediği: Yeni Yabancı Kuralı

Yine yeni yeniden Türk Futbolunda yabancı sınırlaması kuralı. 2015 yılında 14 Türk futbolcu kadronda olacak istersen 14 tane de yabancı futbolcu alırsın şeklinde düzenlenen yabancı kuralı, transfer sezonuna ve yeni sezona 2 ay kala gibi bir zamanda pat diye değiştirildi. Son 15 yıldaki 9. değişiklik oldu. Yabancı sınırlamasının neden olmaması gerektiğini açıklamadan önce yeni yabancı kuralı neymiş bir bakalım.

Süper Lig Yeni Yabancı Kuralı

Türkiye Ligi Yabancı Kuralı
Türkiye Ligi Yabancı Kuralı
 • 2020/21: 14 yabancı / İlk 11’de max 8 yabancı
 • 2021/22 12 yabancı / İlk 11’de max 7 yabancı
 • 2022/23:10 yabancı / İlk 11’de max 6 yabancı

Ne zaman başlayacağı belli olmayan sezonun ne zaman başlayacağı belli olmayan transfer dönemi için yabancı kuralı, Temmuz’un ortasında belli oldu. Yapılanma, plan program hiçbir şey yok.

Yıllara Göre Türkiye’de Yabancı Kuralı

 • 1977/78: 2
 • 1989/90: 3
 • 1996/97: 3+1
 • 1998/99: 5
 • 2001/02: 5+1
 • 2002/03: 5+1+2
 • 2004/05: 6
 • 2007/08: 6+2
 • 2010/11: 6+2+2
 • 2011/12: 6+2
 • 2013/14: 6+0+4
 • 2014/15: 5+3
 • 2015/16: 14

Yeni Yabancı Kuralı Türk Futbolunu Nasıl Etkiler?

TFF tarafından açıklanan yeni yabancı oyuncu kararlarıyla, 2015 yılında gevşetilen uygulama, önümüzdeki 3 sezon için tekrar sıkılaştırılmış olup 22-23’te saha içi yabancı oyuncu sayısı 6’ya kadar düşürülecektir. Ayrıca altyapıdan yetişmiş oyuncu oynatma zorunluluğu getirilmiştir. Ülkemizde futbolun gelişmesini ve daha kaliteli hale gelmesini önemseyen bir oluşum olarak, bu değişiklikleri aşağıda yer alan başlıklar üzerinden detaylı olarak ele almanın Türk futbolunun geleceği ve istikameti açısından faydalı olduğuna inanıyoruz

 • Yerli Maliyetinin Artacak Olması

Bu değişiklikle yerli oyuncu maliyetleri eskiden olduğu gibi yine yüksek boyuta ulaşacak. Geçmişte vasat yerli oyuncular için ödenen 5 M € ve üzerindeki bonservis bedelleri tekrar ortaya çıkacak, ayrıca maaş seviyeleri de oldukça yükselecektir.

 • Yerli Menajerlerin Daha Fazla Para Kazanacak Olması

Bu kararla, kulüpler mecbur olduğundan, vasat yerli oyuncular hak ettiklerinden yüksek seviye kulüplerde oynayabilecek ve hem oyuncuların hem de menajerlerin hak ettiklerinden fazla para kazanması gündeme gelecektir. Bu kararın alınmasında oyuncu menajerlerinin payı var mıdır?

 • Gurbetçi Oyunculara Daha Fazla Gidilecek Olması

Bu kararla birlikte yerli oyuncu gerekliliği artacağından kulüplerimiz başta Almanya olmak üzere altyapıların ülkemizden daha iyi olduğu Avrupa ülkelerindeki gurbetçi oyunculara yönelecektir. Gurbetçi oyuncuların bonservis, maaş ve menajerlik bedelleri yükselecektir.

 • Oyuncuların Yurt Dışına Daha Az Çıkacak Olması

2015’te değişen kuraldan sonra birçok oyuncumuz yurt dışına transfer oldu. Kulüpler ve dolayısıyla ülkemiz önemli paralar kazandı, oyuncular kendilerini geliştirerek milli takıma faydalı oldu. Artık oyuncular hak ettiğinden fazla kazanacağı Türkiye’de kalmayı tercih edecektir.

 • Oyuncuların Gelişimine Etkisi

Yerli oyuncular daha az yabancı oyuncuyla rekabet edeceği ve otomatikman daha fazla oynama şansı bulacağı için gelişimleri olumsuz etkilenecektir. Birkaç maç parlayan yerli oyuncu büyük kulüplere transfer yapacak, oyuncuların yüksek meblağlı sözleşmelere giden yolu kısalacaktır.

 • Avrupa Kupalarındaki Başarı ve Ülke Puanına Olası Yansımaları

Futbolun en üst düzeyde oynandığı ve Avrupa kupalarındaki rakiplerimiz olan ülkelerde (İngiltere, İspanya, Almanya İtalya, Fransa, Portekiz, Hollanda, Belçika) yabancı sınırlaması bulunmadığından bu ülkelerin takımları ile rekabet etmemiz daha zor hale gelecektir. Bu ülkelerde, AB üyesi olmalarının etkisiyle, yabancı sınırı yok ancak bazılarında altyapıdan ve ülke içinden yetişmiş oyuncu kısıtı gibi örnek uygulamalar bulunmaktadır. Bu sayede kulüpler oyuncuları yabancılarla rekabete sokarken saha içinde şans bulmaları da sağlanmış oluyor. Ayrıca İngiltere’de yabancı transferinde kullanılan kriterler, o denli sıkı koyulmamakla birlikte, Türkiye’de de uygulanabilir. Bazı istisnaları olmakla beraber, milli takımda oynama kriterini sağlayamayan yabancı oyuncular İngiltere’ye transfer olamamaktadır.

 • Milli Takıma Olası Yansımaları

Milli takımda ortaya çıkan jenerasyonun genellikle yurt dışına transfer yapmış genç oyuncularımızdan oluştuğunu görüyoruz. Çağlar Söyüncü,Ozan Kabak,Yusuf Yazıcı,Cenk Tosun gibi oyuncular bu karar sonrası yurt dışına çıkamayacak ve muhtemelen milli takımımıza katkıları azalacak.

 • Alt Lig Kalitesine Yansıması

2015 sonrası TSL’de kendine yer bulamayan yerli oyuncular TFF 1.Lig’e geçmiş ve bu ligin kalitesi artmıştı. Şimdi bu oyuncuların bazıları tekrar TSL’ye döneceğinden hem TSL’nin hem de TFF 1.Lig’in genel kalitesi olumsuz anlamda etkilenecek. Yeni kuralın tek doğru yanı kulüplerin önümüzdeki dönemde altyapıdan yetişmiş oyuncu oynatma zorunluluğudur. Ancak 2015 yılındaki uygulamada yer alan yerli oyuncu teşviği bu işi beceremeyen kulüplerin talebiyle kaldırılmıştı. Bu uygulama da yine benzer şekilde yok edilebilir.

Yapılması gereken pasaporta değil kaliteye odaklanmaktır. Nicelikten ziyade getirilecek kriterlerle yabancı niteliğini sorgulamak, altyapıdan yetişmiş, ülkeden yetişmiş oyuncu uygulamalarıyla altyapıları desteklemek, yaşlı oyuncu transferini engellemek önem arz etmektedir.

14 Yabancı Kuralı İle Futbolumuz Nasıl Gelişti?

14 yabancı kuralı öncesindeki son sezonda (2014-15) 5+3 kuralı varken 21 yaş ve altı -1993 ve üstü- 61 oyuncu Süper Lig’de süre aldı. 14 yabancı kuralı uygulanırken bu sezon 30 maç kala şimdiden 21 yaş ve altı -1998 ve üstü- 67 futbolcu görev aldı, son 6 sezonun rekoru kırıldı.

 • 2019-2020 -> 1998 ve üstü 67 futbolcu süre aldı (30 maç daha var)
 • 2018-2019 -> 1997 ve üstü – 65
 • 2017-2018 -> 1996 ve üstü – 49
 • 2016-2017 -> 1995 ve üstü – 52
 • 2015-2016 -> 1994 ve üstü – 64
  |14 yabancı kuralı devreye girdi|
 • 2014-2015 -> 1993 ve üstü – 61

Bu kuralın genç oyuncuların önünü kapattığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını gösteren veri. Avrupa ligleri arasında 21 yaş altına en az süre veren liglerden olmamızın kural ile alakası yok anlayış ile alakası var. Bu kuralda 21 yaş altı süre almaya devam etti, hatta sayı arttı.

Yabancı kuralı öncesi;

10 sezon içinde yurt dışına giden yerli futbolcu: 9 Gelir; 50.000.000€

Yabancı kuralı sonrası;

5 sezon içinde yurt dışına giden yerli futbolcu: 23 Gelir; 105.000.000€

Yabancı Kuralı için Kime Danışıldı? Neden Getirildi?

Bir futbol izleyicisi olarak, yabancı kuralı ile alınan bu kararı neye dayandırarak aldık hiçbir şey bilmiyoruz. Onu geçtik, kimler görüştü olayın ana mantığı Türk futbolcuların yetişmesiyle belgelerle öyle olmadığını anlattık. Yabancı kuralını teknik adamlar istemiyor, spor yorumcuları karşı çıkıyor, taraftarlar tepki gösteriyor. Bizde tohum var tamam yetiştirelim ama elimizdeki tarlalar taşlı topraklı. Allah aşkına o tohumlar o tarla da yetişir mi? Önce tarlamızdaki taşları nasıl temizleriz, toprağı nasıl tohum yetiştirmeye uygun hale getiririz onu düşünelim.

Sergen Yalçın’ın Yeni Yabancı Kuralı Hakkındaki Muhteşem Yorumları

Sergen Yalçın'ın Yabancı Kuralı Hakkındaki Görüşleri
Sergen Yalçın Yabancı Sınırlaması

Bu kararı kimlerin aldığını merak ettiğini ve bu kişilerin yeniden oturup düşünmeleri gerektiğini söyleyen Sergen Yalçın, “Her seferinde Ajax örneği veriyorlar. O tesisleri gidip gezsinler, sonra da gelip Anadolu’daki tesisleri gezsinler” ifadelerini kullandı.

“Bu kararı kimler aldı, çok merak ediyorum”

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı oyuncu konusunda aldığı kararla ilgili de konuşan Yalçın, “Yabancı konusu çok uzun bir konu. Bu TFF’nin aldığı bir karar. Benim merak ettiğim bu kararı kimler aldı. Kimler oturup bu kararı aldı. Altyapıdan oyuncu oynatma mecburiyeti koydular. Bunu koyarak genç oyuncuların yetişeceklerini mi sanıyorlar. Bunun için önce tesis lazım. Ben 18 kulübün tesislerini bir gezmelerini tavsiye ediyorum, bir görsünler bakalım. Hersek Ajax’ı örnek veriyor. Önce gidip Ajax’ın tesislerini gezin, sonra gelip 18 kulübün tesislerini gezin. Bakın bakalım birbirine benziyorlar mı? 8 tane oyuncu içeride olacak, 6 oyuncu kulübede olacak, 3 oyuncu evde oturacak, 2 oyuncu yemekte olacak. Bu iş bana çok acayip geliyor. Bu kuralı düşürmenin oyuncu yetiştirmekle alakası yok. Anadolu’daki takımları düşünün. 2 sene sonra altyapıdan 2 oyuncuyla oyna diyorsunuz. Adamlar altyapıdan 2 oyuncu bulamazsa ne yapacak, 9 kişiyle mi sahaya çıkacak. Bunu kim oturup konuştuysa, bir daha oturup konuşsun. Fatih hocayı, Şenol hocayı, Mustafa hocayı alın, bu konuyu konuşun. İsterseniz biz de gelelim, bizlerle de konuşun. Tesis olmadan, plan program olmadan oyuncu yetişmez. Türkiye’de altyapısı en iyi olan takımlardan birisinin hocası olarak söylüyorum ben bunu. Diğer Anadolu takımlarının da konuşma hakları var ve onlar da konuşsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: Twitter/TrScouts
Tartışmaya katılın