Şehit Komando Er Murat Akman’ın Veda Mektubu

Şehit Jandarma Komando Er Murat Akman,  şehit düştüğünde kimse çıkıp oğlum oğlum diye ağlamadı. Kimse yine sıvalı bir eve yangın düştü demedi, diyemedi. Çünkü onun ağıt yakacak bir ailesi de, sıvalı bir evi de yoktu. Onu sadece geriye bıraktığı yürek burkan bir veda mektubu ile tanıdık. Şehidimizin ülkemize, vatandaşlarımıza ders niteliğinde yazdığı mektubuna geçmeden önce kimmiş bir tanıyalım.

Şehit Komando Er Murat Akman Kimdir? Hayat Hikayesi

1996 Batman doğumlu Murat Akman doğduğunda ailesi tarafından bir çöplüğe atılarak terkedilmiş. Çocuk esirgeme kurumunda büyümüş olan Murat Akman ne kadar istemese de kanunlar gereği 18 yaşına geldiğinde evi bildiği kurumdan ayrılmak zorunda kalmış. Ancak bu ayrılık sadece fiziken olmuş. Kurumda ki öğretmeniyle bağlantısını hiç koparmamış ve orada ki çocuklara yardımcı olabilmek için elinden geleni yapmış.

Askerlik görevini komando olarak yerine getirirken devletin kendisine bağladığı maaşı çocukların ihtiyaçları için kuruma göndermeye başlamış. Çıktıkları operasyonlar da hayati tehlikesi olması sebebiyle her operasyon öncesi son mektubu olabileceğini düşündüğü bir mektubunu birlikte büyüdüğü bir arkadaşına ulaştırılmak üzere bir asker arkadaşına emanet etmiş.

Murat Akman’ın geri dönemediği bir operasyon sonrası son mektubunu teslim ettiği arkadaşı mektubu verdiği adreste ki arkadaşına ulaştırmış. Mektup arkadaşı tarafından Murat Akman’ın vasiyeti üzerine bir yayın kuruluşuna belirli bir meblağ karşılığı devredilmiş. Medya kuruluşunun ödediği bu para, şehit askerin vasiyeti üzerine; Murat’ın büyüdüğü çocuk esirgeme kurumuna bağışlanmış. Ve mektup gazete de yayınlanmış.

Şehit Jandarma Komando Er Murat Akman’ın Mektubu

“Bu yazı bir komando er mektubudur ve siz bu mektubu gazeteden okuyorsanız ölmüşüm demektir. Bir ailem olsaydı bu mektubu onlara yollamak isterdim ama yok.

Size koğuştaki ranzamdan yazıyorum. şu an etrafımda adana,ağrı, sivas, edirne, diyarbakır, ankara, antalya, izmir, urfa, trabzon… türkiye’nin dört bir yanından birbirini tanımayan ama birbirlerinin canını korumaya yemin etmiş bir sürü asker var. birazdan operasyona gideceğiz, tek dileğimiz kayıp vermeden geri gelmek.

İlerde ölürsem eğer diye bir mektup yazmak çok zor. aklına getirmek istemez ya insan ölümü, hani her zaman bir umut vardır ya. askerliğim bittikten sonra yırtıp atacaktım bu mektubu ama şu an okuyorsanız yırtamadım demektir. zaten pek de kalem tutmaz elim. silah tutmayı daha iyi bilirim. sizi korumam için siz öğrettiniz silah tutmayı.

Tuhaf olan siz bu mektubu okurken ben neden öldüğümü bile bilmiyor olacağım. ya bir mayına bastım ya da yediğim bir kaç kurşun. bileniniz var mı ben nasıl öldüm?

Kışlada her televizyona bakışımda birbirinizi öldürdüğünüzü birbirinizin canını yaktığınızı gördüm. müziğin sesini çok açtı diye komşusunu vuranlar. gücü kadına yetenler. cebindeki on lirası için adam vuranlar. kız arkadaşına baktı diye alayını bıçaklayanlar.

Bileniniz var mı ben kimi korumak için öldüm?

Eti az pişti diye garsona çıkışan adam; sen rahat uyu diye kurşunlar başımın üstünden geçerken ben dağda her bulduğumu kesip yedim.

Arabasını solladılar diye levyesini kapıp arabadan inen adam, beni bir çöp bidonuna atıp giden anam; söylesene ben kimin için öldüm?

Yetimhanede ve askerde en güzel şeyin ekmeğini bölmek olduğunu öğrendik biz. Peki size neyi bölmeyi öğrettiler?

Sizi önce Allah’a sonra birbirinize emanet ediyorum. ben sizden razı oldum Allah da sizden razı olsun.”

Murat Akman Ne Zaman – Nerede – Nasıl Şehit Oldu?

14 Haziran 2004 günü saat 23.00’te Şırnak/Beytüşşebap-Mezraa’da emniyet görevi icra eden birliğe, PKK/KONGRA-GEL terör örgütü tarafından uzun namlulu silah ve roketatarla güvenlik güçlerine açılan ateş sonucu şehit olan erin, Batman doğumlu Jandarma Er Murat Akman olduğu kaydedildi.  Şehit erin, memleketi Batman’da düzenlenecek törenle toprağa verileceği, bölgede geniş çaplı operasyonların sürdüğü bildirildi.

Jandarma Komando Er Murat Akman’ın Filmi: Bölük

şehit komando er murat akman’ın filmi

Şehidimiz Murat Akman’ın mektubu ve hayat hikayesi ele alınarak gerçeğe uyarlanmaya çalışılmış Bölük filmi 2017 yılında yayınlandı. Murat Akman’ı bu filmde “Hakan Kurtaş” canlandırdı.

Yalın ve sade hikayesiyle, abartıdan uzak ama bir o kadar gerçek, Türkiye’ye dair çok ince ve güzel izler taşıyarak her kesimden insanın bir araya geldiği bir askerin ve bir bölüğün hikayesini anlatıyor.

Tartışmaya katılın

yorumlar
  • 1996 dogumlu bir insan 2004 de nasil asker olabilir? Tarihlerde bir yanlislik var sanirim. Duzeltiniz

    • Haklısınız, teşekkürler hemen gerekli araştırmaları yaparak düzeltiyoruz.

      • Ben 1984 dogumlu olduğunu okudum. Dahası Bakan Şimşek Batman ziyaretimde Murat Akmanın ailesini ziyaret ettiği yazıyor. Gerçekten de doğru bilgi lazım bize. Ayrıca Murat Akman diye paylaşılan fotoğrafta bence araştırılmalı, gerçeği yansıtmamakta gibi gözüküyor.

  • Ülkemizin hazin ama gerçek yaşanmışlık öyküleri…Acılı,hüzünlü…Bölük yaşanmışlığı izleyiciye sade bir anlatımla duygu olarak geçiren bir film…Etkileyici…