Açık Alanda Isıtma Sistemleri

Açık alanlar, insanların gündelik işlerinin büyük çoğunluğunu hallettikleri ve günün büyük bir kısmını geçirdikleri alanlardır. Açık alanlar sadece cadde sokak olarak da algılanmamalıdır. Hava ile bire bir temas edilen her alan açık alandır. Bu nedenle kafelerin sigara içilebilir kısımları, yarı açık depolar, fabrikalar, camiler, müstakil evlerin dış alanları, iş merkezlerinin dinlenme bölümleri ve daha birçok alan açık alanlardır. Bu alanların ısıtılması, kapalı alanlardaki ısıtma sistemleri ile tamamen aynı sistemle gerçekleşmemektedir. Bunun en temel sebebi, kapalı alanlarda ortamdaki hava değişmediğinden sabit bir hava kütlesi ısıtılmaktadır. Oysaki açık alanlarda önlenemez bir hava akışı ve sirkülasyon gerçekleştiğinden bu alanlarda klasik bir ısıtma sistemi ile ısıtma gerçekleştirmek mümkün değildir.

Açık alanların ısıtılması, insanların uzun süre boyunca açık alanlarda vakit geçirmeyi sevmesi nedeniyle öncelikli öneme sahiptir. Bu noktada açık alanlarda ısıtma sistemleri, kapalı alanlarda ısıtma sistemlerine göre daha karmaşık cihazlardan oluşmaktadır. Öncelikle açık alanda ısıtma gerçekleştiren tüm sistemler, kapalı alanda ısıtma gerçekleştiren sistemlere nazaran daha uzun ömürlü, daha kaliteli ve daha dayanıklı malzemelerden üretilmektedir. Mevsim şartlarına uyum sağlayabilecek şekilde üretilen açık alan ısıtma sistemleri aynı zamanda insanların kısa sürede ısınmasını sağlayacak güçte ve teknolojide olmaktadır. Zira kapalı alanların aksine açık alanlar, ısıtılması daha zor ve daha fazla zaman alan yerlerdir. Bu doğrultuda açık alanda bulunacak kişilerin üşümemesi için hızlı ve etkili olan ısıtma yöntemleri tercih edilmektedir.

Açık alanlarda ısıtma sistemleri genellikle kafelerde, müstakil evlerde, konser ile fuar alanlarında, ibadethanelerde ve fabrika/imalathane gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu alanlarda ısıtma gerçekleştirilmesi için ortamın ihtiyacına göre ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Örneğin lüks bir kafe ya da restoranda genellikle sessiz ve şık sistemler olan radyant ısıtma sistemleri kullanılırken daha büyük ve ses unsurunun ikincil planda olduğu depo/fabrika gibi alanlarda büyük sıcak hava üreteçleri kullanılabilmektedir.

Kafe ve Müstakil Ev Gibi Açık Alanlarda Isıtma Sistemleri

Kafeler ve restoranların açık alanları özellikle sigara kullanan insanlar için bir numaralı mekân tercih sebebidir. Günümüzde birçok insan kafe veya restoranların açık alanları bulunup bulunmamasına göre mekân tercihlerini yapmaktadır. Bu da işletmelerin açık alanda hizmet vermesini sağlamaktadır. Ancak bu açık alanda oturan müşterilerin aynı kapalı alanda olduğu gibi ısıtılması gerekmektedir. İşte tam bu noktada devreye açık alan ısıtma sistemleri girmektedir. Bu sistemler genellikle radyant ısıtma sistemleri, sıcak hava üreteçleri ve elektrikli ısıtıcılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kafe ve restoran gibi açık alanları olan mekanlarda ısıtma amacıyla en yaygın kullanılan ısıtma sistemi, radyant ısıtma sistemleridir. Radyant ısıtma sistemleri, kızılötesi ışınlar aracılığıyla ısıtma gerçekleştiren ısıtma sistemleridir. Radyant ısıtıcıların çalışma prensibi, güneşin dünyayı ısıtması ile aynıdır. İnfrared ya da diğer adıyla radyant ısıtma, geleneksel ısıtma sistemlerinin aksine ışınım yoluyla ısınma sağlamaktadır. Bu ısıtma yönetimde radyant ısıtma cihazından çıkan sıcaklık, havanın ısıtılması için kullanılmamakta ve direkt olarak ortamda bulunan insanları ısıtmaktadır. Ortamdaki insanların ve çeşitli insanların ısınması sonrasında onlardan yayılan sıcaklık enerjisi ile ortam ısınmaktadır. Ayrıca açık alanlarda kullanılan bu sistemler, ortamdaki havayı ısıtmaya çalışmadığı için ortamda hava sirkülasyonu gerçekleşmesi cihazların çalışmasını etkilememektedir. Bununla birlikte radyant ısıtıcıların bir diğer avantajı da yağmur ve rüzgâr gibi dış etkenlerden etkilenmeyecek yapıda üretilmeleridir. Bu sayede dış etkenlerden etkilenmeden uzun sürelerde kullanılabilen radyant ısıtıcılar, tek bir hat ile bağlanan sistemler olduklarından taşınmaları da oldukça kolaydır. Bu sayede ilgili kafe veya restorandan ayrılma durumunda kolaylıkla sökülüp götürülmesi mümkün olan sistemlerdir.

Açık alanlarda kullanılan radyant ısıtma sistemlerde boru tipi radyant ısıtıcılar ve seramik kaplı radyant ısıtıcılar olmak üzere iki tür ısıtıcı kullanılmaktadır. Bu cihazlardan boru tipi olanların U tipi radyant ısıtıcılar ve L tipi radyant ısıtıcılar olmak üzere 2 türü mevcuttur. Bu boru tipi radyant ısıtma sistemleri, borunun içerisinden geçirilen gazın sıcaklığı borunun yüzeyinde ısınma sağlamaktadır. Bu ısınma reflektörler aracılığıyla ısıtılacak ortama yani insanlara iletilmektedir. Bu boruların başında ve sonunda bulunan ekipmanlar ise ateşleme ve ısının iletilmesi sağlayan fanlar ve brülörlerdir.

Diğer tip radyant ısıtıcılar ise seramik kaplı ısıtma sistemleridir. Seramik kaplı ısıtma sistemleri, verimli çalışmaları ve şık olmaları nedeniyle oldukça tercih edilen radyant ısıtma sistemleridir. Ayrıca bu sistemler oldukça düşük maliyetlerle ısınma sağlayabilmektedir. Bu ısıtıcılarda sistem içerisinde üretilen ve radyant ısıtıcıya iletilen sıcaklık, alana direkt olarak sunulmaktadır. Özellikle cisimlerin ve insanların ısınmasında önemli bir kullanıma sahip olan seramik kaplı radyant ısıtıcılar, görünüm itibari ile de oldukça mantıklı bir tercihtir. Zira seramik kaplı radyant ısıtıcılar, en lüks mekanlarda kullanılan ve kesinlikle elit bir görünüme sahip olan ısıtıcılardır.

Seramik kaplı radyant ısıtıcılar, fazladan bir kanal, tesisat, panel veya pompa kullanmadan çalışabilen sistemler olduklarından diğer tüm ısıtıcı türlerine nazaran daha sessiz çalışmaktadır. Bu sayede en dingin ve sakin ortamlarda bile ısıtma işlemi gerçekleştirirken hiçbir şekilde fark edilmemektedir. Bu da seramik kaplı radyant ısıtıcıları avantajlı kılan bir başka unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Radyant ısıtma sistemleri, müstakil evlerin kış bahçelerinde de oldukça fazla kullanılan ısıtıcılardır. Bunun sebebi ise yukarıda da belirttiğimiz üzere şık ve verimli ürünler olmalarıdır. Müstakil evlerdehem göz kamaştırıcı bir görünüme sahip hem de iç ısıtan açık alan ısıtma sistemi açık ara farkla radyant ısıtma sistemleridir. Bununla birlikte bazı durumlarda alanın küçük olması veya doğal gaz/LPG altyapısı bulunmaması sebebiyle elektrikli ısıtma sistemleri de müstakil evlerde açık alanların ısıtılmasında kullanılabilmektedir.

Depo, Fabrika, Stadyum, Cami ve Diğer Açık Alanlarda Isıtma Sistemleri

Açık alanda ısıtma işlemi, özellikle ısıtılacak alanın hacmi arttığında daha da meşakkatli bir iş haline gelmektedir. Bu nedenle büyük ve derinlikli alanlarda kullanılan açık alan ısıtma sistemleri, kafe ve restoran gibi nispeten daha ufak alanlarda kullanılan açık alan ısıtma sistemlerine göre daha farklı dizayn edilmekte ve kullanılmaktadır.

Depo, fabrika, stadyum ve cami gibi geniş ve büyük alanlarda ısıtma genellikle sıcak hava üreteçleri, radyant ısıtıcılar ve elektrikli ısıtıcılar ile sağlanmaktadır. Bu alanlarda kullanılan sıcak hava üreteçleri, doğalgaz veya LPG ile çalışan gaz yakıtlı ısıtma sistemleridir. Sıcak hava üreteçleri, paslanmaz çelik ile üretilmiş olan yanma/yakılması odalarınakonumlandırılan atmosferik brülörleri sayesinde doğalgaz veya LPG yakımı gerçekleştirilmektedir. Gerçekleşen bu yakım sonucunda ise ortaya belli bir sıcaklık çıkmaktadır. İşte bu sıcaklık da fanlar aracılığıyla ortama üflenmektedir. Sıcak hava üreteçleri oldukça verimli ve düşük maliyetli ısınma yöntemleridir. Bu sayede büyük açık alanların ısıtılmasında kısmen de olsa kendisine kullanım alanı bulabilmektedir.

Elektrikli ısıtıcılar, diğer ısıtıcı türlerine nazaran çok daha ufak bir kullanım oranına sahip olan açık alan ısıtma sistemleridir. Elektrikli ısıtıcılar genelde ampul, rezistans ve yansıtma özelliklerine göre çeşitlenmektedir. Birden fazla türü bulunan elektrikli ısıtıcılar diğer ısıtıcılardan daha maliyetli ve daha düşük verimli ısıtma sistemleridir.

Kaynak: https://www.entalpiproje.com/acik-ve-kapali-alanda-kafe-isitma-sistemleri/

Tartışmaya katılın