netflix deniz katedrali dizi

Sürükleyici Bir İspanyol Dram Dizisi: Deniz Katedrali

Netflix‘te kıyı da köşede kaldığını düşündüğüm, hakettiği değeri bulamayan yapımlardan birisi de İspanyol yapımı Deniz Katedrali dizisi. İspanyolca adı “La Catedral del Mar” olan tek sezonluk bu dizi 8 bölümden oluşuyor. Ildefonso Falcones adlı yazarın Deniz Katedrali kitabından uyarlanan dizi 2018 yılında yayınlandı. Dram dizilerini sevenlerin kesinlikle izlemesi gerektiğine inandığım bu dizinin İMDb’den 7,5 puan almış. Üstelik bu kadar sürükleyici bir dram dizisi de bulmak pek mümkün olmuyor.

Deniz Katedrali Dizisi Konusu

Konusuyla, mekan ve kostümleriyle bizi 14. Yüzyıl Barselonası’na geri götüren Deniz Katedrali dizisi dönemin İspanya’sına ışık tutuyor.  Serfleri, locaları, ruhban sınıfını, baronları, Yahudi tüccarları, dinini gizlice sürdüren Müslümanları ve tabi ki engizisyon mahkemeleri, hepsi iç içe geçerek bir hikayede birleşip, Barcelona’da vücut bularak muhteşem bir orta çağ dizisi ortaya çıkmış.

Çok ağır bir dramın işlendiği dizide ilk 2 bölüm geri kalan 6 bölüme oranla daha yavaş ilerlese de oldukça akıcı ve sürükleyici bir dizi. Her bölümde artık güzel bir şeyler olsun diye beklerken psikolojik olarak geriliyorsunuz. Sadece derebeylik acımasızlığına, toplumsal sınıflar arasındaki ayrımı işlemekle sınırlı kalınmayıp, 14.yüzyıl İspanyası’na ilişkin pek çok konuda da son derece isabetli izlenimler sunuluyor.

deniz katedrali dizisi konusu
deniz katedrali dizisi konusu

Aragon ve Mallorca krallıkları arasındaki çatışmalar, derebeyler, merkezi yönetim kilise ilişkisi, dönemin yasaları, o dönemde yaygın olan veba salgını, ticaret ve hukuk sistemine ait detaylar, özellikle de kilise ve engizisyonun zayıflamaya başlayan gücü çok tutarlı ve keyifli bir şekilde aktarılmış. Orta çağ İspanyası’nda yaşayan Yahudilerin durumunu da belgesel kıvamında izlemek mümkün.

Ayrıca dizide; güzel ahlaka, temiz bir kalbe sahip gizli bir Müslüman olan Sahat karakteri en beğendiğim detayların başında geliyor. İzlediğim yüzlerce film dizi arasında ilk defa ince motiflerle bu kadar güzel yaratılan bir Müslüman karakter görüyorum. Hayran olmamak elde değil. Dizide Sahat karakterine can veren Josep Maria Pou’da gerçekten oyunculuğuyla alkışı hakediyor.

Kısaca dizideki olaylar, o dönemde Akdeniz’de ticari ve askeri güç olarak önde gelen bir şehir olan Barselona’da, meşhur Santa Maria del Mar kilisesinin inşaatı sırasındaki dönemi anlatmaktadır. Her bölümü ayrı bir dramı işleyen bu diziyi beğeneceğinizi düşünüyorum. Şimdiden iyi seyirler.
Tartışmaya katılın

yorumlar
  • Merhaba, blogunuzu yakından takip ediyorum. Paylaşımlarınızı beğeniyorum. Daha sık paylaşımlarınızın olmasını dilerim..

    • Çok teşekkür ederim. Görüşlerinizi dikkate alarak, daha fazla ve daha kaliteli içerikler üretmeye çalışacağım.

  • Merhaba izledim ve mükemmel bir dizi kitapalrını aldım okuyorum şuan, ve emin olunki kitapta çok daha fazlası var umarım 2.sezon çekilir heycanla bekliyorum