Arsen Lüpen Hikayelerinden Uyarlanan Netflix’in Yeni Dizisi: Lupin

Fransız yazar Maurice Leblanc‘in Arsen Lüpen serisinden uyarlanan Lüpen dizisi geçtiğimiz günlerde Netflix‘te yayınlandı. Arsen Lüpen Kibar Hırsız kitabından uyarlanan 5 bölümlük mini dizi hem en çok izlenenler arasına girdi hem de oldukça beğenildi. Her bölümünün ortalama 45 dakika sürdüğü Lupin dizisi, adeta film tadında. İzleyiciyi sıkmayan, ekran karşısına kilitleyen, bol aksiyonlu ve oldukça eğlenceli. Üstelik +16 yaş olmasına rağmen ailecek izlenebilecek bir dizi. Lüpin dizisinin detaylarına geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki diziyi bitirdiğiniz de yapacağınız ilk şey “Netflix Lupin dizisi 2. Sezon Ne Zaman Çıkacak?” diye aratmak oluyor.

Lupin Dizisi Konusu

Annesini kaybetmiş, babasıyla birlikte Fransa’da yaşayan Senegal göçmeni bir çocuğun yıllar sonra peşine düştüğü intikamı dizinin ana konusu. Ancak dizi de soygun, hapishaneden kaçış, paranın gücü gibi temalarda işleniyor. Lupin dizisinin tam adı “Lupin, dans l’ombre d’Arsène” Türkçe anlamı ise Arsène’in gölgesinde. Dizide babası hırsızlık suçundan tutuklanan Assane Diop, babasının gerçek hırsız olup olmadığını bilememektedir. Babasının hücresinde kendini asarak ölmesi sonucu olayın gerçeğini öğrenmesi yıllar alır. Bu süreçte Assane, kendisini babasının doğum gününde hediye ettiği Arsen Lüpen – Kibar Hırsız kitabına adamıştır. Rol model olarak kendisine Arsen Lüpen’i alarak, profesyonel bir dolandırıcı olur. Ve babasının komploya kurban gittiğini öğrenince, bir intikam alma süreci başlar.

Lupin Dizisi Oyuncuları Kimlerdir?

Netflix’te yayınlanan Lupin dizisi oyuncu kadrosunda bulunan bazı isimler ise;

 • Omar Sy – Assane Diop
 • Shirine Boutella – Lieutenant Sofia Belkacem
 • Ludivine Sagnier – Claire
 • Nicole Garcia – Anne Pellegrini
 • Clotilde Hesme – Juliette Pellegrini
 • Soufiane Guerrab – Youssef Guadire
 • Antoine Gouy – Benjamin Ferel
 • Hervé Pierre – Hubert Pellegrini
 • Fargass Assandé – Babakar Diop
Arsen Lupin kitap serisi

Arsen Lüpen Kimdir?

Arsen Lüpen, Fransız yazar Maurice Leblanc‘in oluşturduğu hayali bir karakterdir. Daha iyi oturması açısından Sherlock Holmes gibi bir karakter düşünebilirsiniz. Maurice Leblanc, Arsen Lüpen (Arsène Lupin) karakterini oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob’dan ilham almıştır. Esprili ve kibar bir karaktere sahiptir. Mecbur kalmadıkça silah kullanmaz. En nefret ettiği şey kandır. Dövüş sanatı olan Jiu Jitsu bilir. Arsen Lüpen, 2004 yılında ünlü yönetmen Jean-Paul Salome tarafından yeniden beyaz perdeye uyarlanmıştır. Ünlü yazar Peyami Safa da, “Server Bedi” adlı romanında yer alan “Cingöz Recai” adlı karakteri Arsen Lüpen‘den esinlenerek yaratılmıştır.

Arsen Lüpen Serisi Kaç Kitaptan Oluşmaktadır?

Maurice Leblanc’in Arsen Lüpen serisi 21 kitaptan oluşmaktadır. Ancak ülkemizde bunlardan sadece 8 tanesinin Türkçe’ye çevirisi yapılmıştır. Bu kitaplar şunlardır;

 1. Arsen Lüpen: 813
 2. Arsen Lüpen: İtiraflar
 3. Arsen Lüpen: Müfettiş Barnett
 4. Arsen Lüpen: Otuz Mezarlı Ada
 5. Arsen Lüpen: Çalınan Tablolar
 6. Arsen Lüpen: Kibar Hırsız
 7. Arsen Lüpen: Mavi Gözlü Kız
 8. Arsen Lüpen: Saat Sekizi Çalarken

Lupin Dizisi 2.Sezon Ne Zaman Çıkacak?

Netflix’in 2021 yapımı ilk dizilerinden olan Lupin dizisi henüz yeni yayınlandığı için dizinin 2.sezonu ile alakalı resmi bir açıklama bulunmamaktadır. Ancak Lupin dizisinin 5 bölümünü izledikten sonra yaptığımız çıkarımlar sonucu dizinin kesinlikle 2 sezonu gelecektir. Çünkü Lupin Dizisinin finali ucu çok açık bir şekilde bitirilerek açıkcası sonuca bağlanmamıştır. Bu yüzden Lupin 2.sezon ne zaman gelecek sorusunun cevabını ancak ilerleyen günlerde verebiliriz.

Tartışmaya katılın